Sundance Film Fest 1986

Sundance Film Fest 1986
Dates: January 17–26; United States Film Festival
All Films

Allies, Marian Wilkinson, Independent Australia (Documentary)

Belizaire: The Cajun, Glen Pitrem, Glen Pitre, Dramatic

Bliss, Ray Lawrence Peter Carey, Ray Lawrence, Independent Australia (Dramatic)

Shorts:

Camera Natura, Ross Gibson, Independent Australia (Short)

Chain Letters, Mark Rappaport, Dramatic Competition

Chimes at Midnight

Orson Welles

Chimes of Midnight: Orson Welles Remembered

Citizen Kane

Orson Welles

Chimes of Midnight: Orson Welles Remembered

Contrary Warrior: A Story of the Crow Tribe, Connie Poten, Beth Ferris
Documentary Competition

The Cosmic Eye, Faith Hubley, Faith Hubley, John Hubley, Dramatic

Couldn’t Be Fairer, Dennis O’Rourke, Mick Miller, Independent Australia (Documentary)

Cowgirls, Nancy Kelly, Shorts

The Day Time Noon, Sandy Smolan Shorts

A Decade of Women

Gillian Armstrong

Independent Australia (Shorts)

Desert Bloom

Eugene Corr
Eugene Corr, Linda Remy

Desert Hearts, Donna Deitch, Natalie Cooper, Dramatic Competition
Special Jury Prize: Dramatic

Dim Sum, Wayne Wang, Terrel Seltzer

Double Negative

Sam Irvin
Sam Irvin
Short

The Drover’s Wife

Sue Brooks
Sue Castrique
Independent Australia (Short)

Einstein on the Beach

Mark Obenhaus

Documentary

Emoh Ruo

Denny Lawrence
Paul Leadon, David Paltorak
Independent Australia (Dramatic)

F/X

Robert Mandel
Gregory Fleeman, Robert T. Megginson

Fast Talking, Ken Cameron, Independent Australia (Dramatic)

For Love or Money

Megan McMurchy, Jeni Thornley

Independent Australia (Documentary)

Fran, Glenda Hambly, Glenda Hambly, Independent Australia (Dramatic)

Going Down, Haydn Keenan, Julie Berry, Moira Maclaine-Cross
Independent Australia (Dramatic)

The Great Wall Is a Great Wall

Peter Wang
Shirley Sun, Peter Wang
Dramatic Competition

Growing Up with Rockets

Nancy Yasecko

Documentary

Half Life

Dennis O’Rourke
Dennis O’Rourke
Independent Australia (Documentary)

Hannah and Her Sisters

Woody Allen
Woody Allen

Hard Traveling, Dan Bessie

Heartbreakers, Bobby Roth

Seminar Screenings

Imagine the Sound

Ron Mann

The Films of Ron Mann

In Her Own Time

Lynne Littman

Documentary

Huey Long

Ken Burns
Geoffrey C. Ward
Documentary

Imagine the Sound

Ron Mann

Documentary

Kemira: Diary of a Strike

Tom Zubrycki

Independent Australia (Documentary)

The Lady from Shanghai, Orson Welles

Chimes of Midnight: Orson Welles Remembered

Las Madres: The Mothers of the Plaza del Mayo, Susana Munoz, Lourdes Portillo, Documentary, Special Jury Prize: Documentary

Lion in the Doorway

Prabhubodha John Walker
Prabhubodha John Walker
Independent Australia (Short)

Listen to the City

Ron Mann

The Films of Ron Mann

Lost Horizon

Frank Capra

Retrospective, Louie Bluie, Terry Zwigoff, Documentary

The Magnificent Ambersons

Orson Welles

Chimes of Midnight: Orson Welles Remembered

The Man You Know

Steve Jacobs
Steve Jacobs
Independent Australia (Short)

Marcia Resnick’s Bad Boys

Ron Mann

The Films of Ron Mann

Nicaragua Was Our Home

Lee Shapiro

On the Loose

Jane Oehr
Jane Oehr, Ken Cameron, Mark Stiles, Tom McPartland, Tom Gooding
Independent Australia (Dramatic)

On Valentine’s Day

Kenneth Harrison
Horton Foote

One Woman or Two
Une Femme ou Deux
Daniel Vigne
Daniel Vigne, Élisabeth Rappeneau

The Orkly Kid

Trent Harris
Trent Harris
Shorts

Othello

Orson Welles

Chimes of Midnight: Orson Welles Remembered

Parting Glances, Bill Sherwood, Dramatic

Poetry in Motion, Ron Mann, The Films of Ron Mann

Power

Sidney Lumet
David Himmelstein

Private Conversations

Christian Blackwood

Documentary

Rate It X, Paula De Koenigsberg, Lucy Winer, Documentary

ate It X

Paula De Koenigsberg, Lucy Winer

Documentary

Raw Tunes

Dan Lewk, Gary Levy
Dan Lewk, Gary Levy
Dramatic

Restless Natives

Michael Hoffman
Ninian Dunnett
Dramatic

The Return of Ruben Blades

Robert Mugge
Robert Mugge
Documentary

Rocking the Foundations

Pat Fiske

Independent Australia (Documentary)

Serious Undertakings

Helen Grace

Independent Australia (Short)

Seven Minutes in Heaven

Linda Feferman
Jane Bernstein, Linda Feferman
Dramatic
Special Jury Prize for the Genre of Youth Comedy: Dramatic
Singles

Karl McPhee

Independent Australia (Documentary)

Smooth Talk, Joyce Chopra, Tom Cole Dramatic
Grand Jury Prize: Dramatic

Static, Mark Romanek, Keith Gordon, Mark Romanek, Dramatic

Stations

Jackie McKimmie

Independent Australia (Short)

A Street to Die, Bill Bennett, (Dramatic)

Stripper

Jerome Gary
Charles Gaines
Documentary

Tom Goes to the Bar

Dean Parisot
Michael Taav
Short

Touch of Evil

Orson Welles

Chimes of Midnight: Orson Welles Remembered

Traps

John Hughes
John Hughes
Independent Australia (Dramatic)

The Trip to Bountiful, Peter Masterson, Horton Foote, Premiere
Opening Night

Trouble In Mind, Alan Rudolph

Troupers, Glenn Silber, Claudia Vianello, Documentary Competition

Unfinished Business, Bob Ellis, Independent Australia (Dramatic)

The Unheard Music

W.T. Morgan
W.T. Morgan
Seminar Screenings

Valley Girl

Martha Coolidge

Jury Member Screenings

The Waiting

Scott Williams
Amy Dundleberger
Shorts

Wildcatter: The Story of Texas Oil

Robert Tranchin

Documentary Competition

The Woman and the Stranger

Rainer Simon
Rainer Simon

Wrong Side of the Road, Ned Lander (Dramatic)

Wrong World, Ian Pringle, Doug Ling, Ian Pringle
(Dramatic)

A Year of the Quiet Sun, Krzysztof Zanussi

Jury Member Screenings

You Got to Move, Lucy Massie Phenix, Veronica Selver, Documentary

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter