Haifa Film Festival: Staff 2022

HAIFA FESTIVAL STAFF 2022

 

Management

Honorary president, “Personal view” Curator: Pnina Blayer
Ethos General Director: Adv. Igal Zeevi
Cinematheqe and Artistic Festival Director: Yaron Shamir

Executive Producer: Sharon Lugassi

Chief Financial Officer: Irena Weisbach

 

Content Production

Programming: Pnina Blayer, Yaron Shamir, Nugit Altschuler, Amalia Rosen, Oron Shamir, Einat Rudman

Program Coordinator, Catalogue Editor and Hebrew/English Texts: Amalia Rosen

Proofreading: Yossi Tal

 

Industry Events Curator: Ruth Lev-Ari

Industry Events Coordinator: Iris Lanchiano

Head of Israeli Film Competitions: Nugit Altschuler

Israeli Film Competitions Producer: Amitai Pnini

Lectors of Israeli Cinema Competition – Fictional: Pnina Blayer, Yaron Shamir, Nugit Altschuler, Amalia Rosen, Oron Shamir

Lectors of Israeli Cinema Competition – Documentary: Yael Reuveny, Orit Ofir Ronell, Yulie Cohen, Itai Lev, Daniel Ben Mayor, Avi Weissblei

Lectors of Israeli Cinema Competition – Short: Leah Tonic, Tal Elkayam, Yonatan Haimovich, Tom Goldwasser, Amir Manor, Guy Hodes, Uri Amitai, Nugit Altschuler

Lectors of Israeli Cinema Competition – Animation: Danielle Dimenshtein, Einat Rudman

Israeli Jury Coordinator: Naama Chernitz

International Jury Coordinator: Or Engel

 

Craft Market Producer, Industry Events Logistics: Naama Altshuler

Open air Events Coordinator: Hagar Ezov Einstein, Naama Altshuler, Adi Mano Miller, Limor Marmur, Shay Raziel

Culinary Cinema Program Production: Naama Altshuler

Culinary Cinema Moderator: Hilah Alperṭ

 

Production Coordinator: Hagar Ezov Einstein

Artistic Department Coordinator: Hadar Shoshani

Film Traffic Manager: Orit Levy

Film Traffic Coordinator: Robert Spector

 

Advertising and Media Director: Sharon Volman-Ovadia

Program Coordinator: Orit Levy

Website Content Upload and Digital Media Coordinator: Einat Rudman, Tamar Eckhaus

 

International Guests Hospitality Coordinator: Ruth Brandon

Hotels Coordinator: Maayan Cohen

Public Relations: Dorit Hordi, Efrat Gurman

Contract, Invitations and Customer Service Manager: Christina Rivkin

Invitations Coordinator: Ofir Levi

Executive Producer Assistant: Adi Mano Miller

Sales Manager: Dima Aerov

Sales: Tal Guterman

Box Office Shift Managers: Mirel Abu Eid, Ella Bar-Nahamov, Michal Shekel, Pircha Amar, Shanny Alon, Lior Ben Haim, Avia Buskilla, Ortal Naier, Bar Levi, Shai Sela, Alin kilen, Nir Reznik, David Aslanyan

 

Advertising & Graphic Design: Lam-Margalit Ltd.

Social Media Moderator: Modus

Web Site Design: Tyco Interactive Ltd.

Ticketing Software: Smarticket Ltd.

Still Photography: Ziv Amar , Yosef Hirsch

 

Technical Staff

Technical Management: Gennady Spector

Digital Translation: Ami Winter, Digititle, Roy Piltuk, Royal Titles

Projectionists: Ofer Bronstein, Eilon Morag, , Michael Yakobovich, Robert Spector, Kevin Spector, Igal Spector, Duffy Katz, Yuval Karpf

 

Ethos – Haifa Company for Art, Culture & Sport Ltd.

Chief Accountant: Miri Carmon

Accounting: Ilana Amshalom, Maya Gariani, Judith Buskila

Management Secretary and Contract Assistant: Mira Peleg

HR Manager: Christina Rivkin

Advertising and Media Manager: Sharon Volman-Ovadia

Computerization Director: Leonid Shehtman

Chief Security Officer: Yossi Cohen

Logistics and Supplies Assistant: Nissim Barmoucha

Business Licensing: Shay Raziel , Limor Marmur

 

Haifa Cinematheque

Cinematheque Manager: Yaron Shamir

Artistic Director: Nugit Altschuler, Ph.d

Administrative Manager: Orit Levy

Manager of Educational Programs: Hadar Shoshani

Ushers: Guy Kom, Einat Schwarz, Tomer Nataniel, Noy Hindin, Tal Zisman, Tomer Paz, Suzie Lotem, Efrat Zoref

 

Halls Department (Auditorium, Rappaport, Beit Hecht, Krieger Hall)

Halls Department Manager (technical): Reuven Efrati

Halls Department Booking Coordinator and Activity Manager: Kama Kazikaro

Artists’ Entrance: Hezi Nagar, Arkadi Finkelstein

Auditorium and Rappaport Staff: Barak Zarfati, Igor Krshever, Yuri Alexandrovski, David Ben David, Vladimir Apsov, Lidor Hausner

Maintenance Staff: Irena Chiva, Leonid Viner, Valentina Vladovsky, Alla Kondrizuk, Valentina Vladovsky

 

Legal Advice

Adv. Yaakov Gilat, Adv. Ran Brayer

 

Accountant

BDO Ziv Haft

Israeli Cinema

The Israeli Feature Film Competition

  • Best Feature Film Award
  • Debut Film Award
  • Best Acting Award
  • Best Artistic Achievement Award
  • Best Screenplay Award

The Israeli Documentary Cinema Competition

  • Best Documentary Film Award
  • An Award for an Israeli Documentary Film Creating Awareness and Illuminating Social Issues.

The Short Israeli Cinema Competition

  • Best Student Film
  • Best Independent Feature Film
  • Best Independent Documentary Film
  • Best Animated Film

 

International Cinema

Carmel – The International Cinema Competition

  • Best Film Award
  • Honorable Mention

The Golden Anchor Competition – The Debut Film Competition

  • Best Film Award
  • Honorable Mention