Independent Spirit Awards 2018: Winners in All Categories

The 33rd Independent Spirit Awards were handed out Saturday afternoon from a beach in Santa Monica.

“Call Me by Your Name” was up for six nominations, and won for best cinematography and best male lead for Timothee Chalamet.

“Get Out” won two awards, including best feature and best director.

Oscar frontrunner Frances McDormand won the best female lead award for “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri.”

“Ingrid Goes West” won for best first feature, and Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani won best first screenplay for “The Big Sick.” Greta Gerwig took home the award for best screenplay for “Lady Bird.”

BEST FEATURE

“Call Me by Your Name”
“The Florida Project”
“Get Out” (WINNER)
“Lady Bird”
“The Rider”

BEST FIRST FEATURE
(Award given to the director and producer)

“Ingrid Goes West” (WINNER)

“Menashe”
“Oh Lucy!”
“Patti Cake$”

JOHN CASSAVETES AWARD – Given to the best feature made for under $500,000. (Award given to the writer, director and producer. Executive Producers are not awarded.)

“Dayveon”
“A Ghost Story”
“Life and Nothing More” (WINNER)
“Most Beautiful Island”
“The Transfiguration”

BEST DIRECTOR

Sean Baker, “The Florida Project”
Jonas Carpignano, “A Ciambra”
Luca Guadagnino, “Call Me by Your Name”
Jordan Peele, “Get Out” (WINNER)
Benny Safdie, Josh Safdie, “Good Time”
Chloé Zhao, “The Rider”

BEST SCREENPLAY

Greta Gerwig, “Lady Bird” (WINNER)
Azazel Jacobs, “The Lovers”
Martin McDonagh, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Jordan Peele, “Get Out”
Mike White, “Beatriz at Dinner”

BEST FIRST SCREENPLAY

Kris Avedisian, Story By: Kyle Espeleta, Jesse Wakeman, “Donald Cried”
Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani, “The Big Sick” (WINNER)
Ingrid Jungermann, “Women Who Kill”
Kogonada, “Columbus”
David Branson Smith, Matt Spicer, “Ingrid Goes West”

BEST CINEMATOGRAPHY

Thimios Bakatakis, “The Killing of a Sacred Deer”
Elisha Christian, “Columbus”
Hélène Louvart, “Beach Rats”
Sayombhu Mukdeeprom, “Call Me by Your Name” (WINNER)
Joshua James Richards, “The Rider”

BEST EDITING

Ronald Bronstein, Benny Safdie, “Good Time”
Walter Fasano, “Call Me by Your Name”
Alex O’Flinn, “The Rider”
Gregory Plotkin, “Get Out”
Tatiana S. Riegel, “I, Tonya” (WINNER)

BEST FEMALE LEAD

Salma Hayek, “Beatriz at Dinner”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (WINNER)
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Shinobu Terajima, “Oh Lucy!”
Regina Williams, “Life and Nothing More”

BEST MALE LEAD

Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name” (WINNER)
Harris Dickinson, “Beach Rats”
James Franco, “The Disaster Artist”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Robert Pattinson, “Good Time”

BEST SUPPORTING FEMALE

Holly Hunter, “The Big Sick”
Allison Janney, “I, Tonya” (WINNER)
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Lois Smith, “Marjorie Prime”
Taliah Lennice Webster, “Good Time”

BEST SUPPORTING MALE

Nnamdi Asomugha, “Crown Heights”
Armie Hammer ,”Call Me by Your Name”
Barry Keoghan, “The Killing of a Sacred Deer”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (WINNER)
Benny Safdie, “Good Time”

“Mudbound”
Director: Dee Rees
Casting Directors: Billy Hopkins, Ashley Ingram
Ensemble Cast: Jonathan Banks, Mary J. Blige, Jason Clarke, Garrett Hedlund, Jason Mitchell, Rob Morgan, Carey Mulligan

 

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Speak Your Mind

*