Gotham Awards 2021: Nominations in All Categories

Gotham Awards: ‘Lost Daughter,’ ‘Passing’ Lead Nominations

Other high-profile multiple nominees for the film and TV honors include ‘CODA,’ ‘The Green Knight,’ ‘Red Rocket,’ ‘Squid Game,’ ‘White Lotus’ and ‘Reservation Dogs.’

The 2021 Gotham Awards nominations have been announced.

Two Netflix titles, The Lost Daughter and Passing, lead this year’s film nominees with 5 nominations each.

They are followed by 3 nods apiece for Apple’s CODA and Kino Lorber’s Test Pattern.

Double film nominees include The Green Knight, Red Rocket, The Card Counter, C’Mon C’Mon, Shiva Baby and Zola.

On the TV side, Gotham Awards are the first groups to recognize buzzy new series Squid Game, The White Lotus and Reservation Dogs, which each scored two nominations.

Gender-Neutral Performance Awards

This is the first year that the independent film and TV awards are presenting gender-neutral performance awards–the organization announced over the summer it would make the change.

The film performance categories have also been restructured into outstanding leading and supporting awards. The Gotham Awards, which began recognizing TV series a few years ago, has also added two small-screen categories: the gender-neutral outstanding performance and best nonfiction series.

Executive director of the Gotham Film and Media Institute, which presents the awards, Jeffrey Sharp, said the gender-neutral categories arrive as the organization continues “to execute its mission to champion inclusivity and celebrate the boldest storytellers in the world.”

The 31st annual Gotham Awards will be presented on Monday, November 29 at the event’s longtime home of Cipriani Wall Street in New York.

It will mark a return to a fully in-person event after a hybrid virtual and in-person event in January of 2021.

Gay Directors, Gay Films? By Emanuel Levy (Columbia University Press)

Gotham Award nominees are selected by committees of film and TV critics, journalists, festival programmers and film curators.

Separate juries of writers, directors, actors, producers, editors and others directly involved in making films will determine the final award recipients.

Recent Gotham Award winners have included Oscar winners Nomadland, Marriage Story, American Factory, Moonlight, Spotlight and Birdman.

The full list of this year’s nominees:

Best Feature

The Green Knight
David Lowery, director; Toby Halbrooks, James M. Johnston, David Lowery, Tim Headington, Theresa Steele Page, producers (A24)

The Lost Daughter
Maggie Gyllenhaal, director; Osnat Handelsman Keren, Talia Kleinhendler, Maggie Gyllenhaal, Charles Dorfman, producers (Netflix)

Passing
Rebecca Hall, director; Nina Yang Bongiovi, Forest Whitaker, Margot Hand, Rebecca Hall, producers (Netflix)

Pig
Michael Sarnoski, director; Nicolas Cage, Steve Tisch, David Carrico, Adam Paulsen, Dori Roth, Joseph Restiano, Dimitra Tsingou, Thomas Benski, Ben Giladi, Vanessa Block, producers (NEON)

Test Pattern
Shatara Michelle Ford, director; Shatara Michelle Ford, Pin-Chun Liu, Yu-Hao Su, producers (Kino Lorber)

Best Documentary Feature

Ascension
Jessica Kingdon, director; Kira Simon-Kennedy, Nathan Truesdell, Jessica Kingdon, producers (MTV Documentary Films)

Faya Dayi
Jessica Beshir, director and producer (Janus Films)

Flee
Jonas Poher Rasmussen, director; Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen, Charlotte De La Gournerie, producers (NEON)

President
Camilla Nielsson, director; Signe Byrge Sørensen, Joslyn Barnes, producers (Greenwich Entertainment)

Summer Of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised)
Ahmir “Questlove” Thompson, director; Joseph Patel, Robert Fyvolent, David Dinerstein, producers (Searchlight Pictures, Onyx Collective, Hulu)

Best International Feature

Azor
Andreas Fontana, director; Eugenia Mumenthaler, David Epiney, producers (MUBI)

Drive My Car
Ryusuke Hamaguchi, director; Teruhisa Yamamoto, producer (Sideshow and Janus Films)

The Souvenir Part II
Joanna Hogg, director; Ed Guiney, Emma Norton, Andrew Low, Joanna Hogg, Luke Schiller, producers (A24)

Titane
Julia Ducournau, director; Jean-Christophe Reymond, producer (NEON)

What Do We See When We Look at the Sky?
Alexandre Koberidze, director; Mariam Shatberashvili, producers (MUBI)

The Worst Person In The World
Joachim Trier, director; Thomas Robsham, Andrea Berentsen Ottmar, Dyveke Bjørkly Graver, producers (NEON)

Bingham Ray Breakthrough Director Award

Maggie Gyllenhaal for The Lost Daughter (Netflix)

Edson Oda for Nine Days (Sony Pictures Classics)

Rebecca Hall for Passing (Netflix)

Emma Seligman for Shiva Baby (Utopia Distribution)

Shatara Michelle Ford for Test Pattern (Kino Lorber)

Best Screenplay

The Card Counter, Paul Schrader (Focus Features)

El Planeta, Amalia Ulman (Utopia Distribution)

The Green Knight, David Lowery (A24)

The Lost Daughter, Maggie Gyllenhaal (Netflix)

Passing, Rebecca Hall (Netflix)

Red Rocket, Sean Baker & Chris Bergoch (A24)

Outstanding Lead Performance

Olivia Colman in The Lost Daughter (Netflix)

Frankie Faison in The Killing of Kenneth Chamberlain (Gravitas Ventures)

Michael Greyeyes in Wild Indian (Vertical Entertainment)

Brittany S. Hall in Test Pattern (Kino Lorber)

Oscar Isaac in The Card Counter (Focus Features)

Taylour Paige in Zola (A24)

Joaquin Phoenix in C’mon C’mon (A24)

Simon Rex in Red Rocket (A24)

Lili Taylor in Paper Spiders (Entertainment Squad)

Tessa Thompson in Passing (Netflix)

Outstanding Supporting Performance

Reed Birney in Mass (Bleecker Street)

Jessie Buckley in The Lost Daughter (Netflix)

Colman Domingo in Zola (A24)

Gaby Hoffmann in C’mon C’mon (A24)

Troy Kotsur in CODA (Apple)

Marlee Matlin in CODA (Apple)

Ruth Negga in Passing (Netflix)

Breakthrough Performer

Emilia Jones in CODA (Apple)

Natalie Morales in Language Lessons (Shout! Studios)

Rachel Sennott in Shiva Baby (Utopia Distribution)

Suzanna Son in Red Rocket (A24)

Amalia Ulman in El Planeta (Utopia Distribution)

Breakthrough Series–Long Format (over 40 minutes)

The Good Lord Bird

Ethan Hawke, Mark Richard, creators; James McBride, Brian Taylor, Ryan Hawke, Ethan Hawke, Jason Blum, Albert Hughes, Mark Richard, Marshall Persinger, David Schiff, executive producers (Showtime)

It’s A Sin

Russell T Davies, creator; Russell T Davies, Peter Hoar, Nicola Shindler, executive producers (HBO Max)

Small Axe

Steve McQueen, creator; Tracey Scoffield, David Tanner, Steve McQueen, executive producers (Amazon Studios)

Squid Game, Kim Ji-yeon, Hwang Dong-hyu, executive producers (Netflix)

The Underground Railroad

Barry Jenkins, Colson Whitehead, creators; Barry Jenkins, Adele Romanski, Mark Ceryak, Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Colson Whitehead, Jacqueline Hoyt, executive producers (Amazon Studios)

The White Lotus, Mike White, creator; Mike White, David Bernad, Nick Hall, executive producers (HBO Max/HBO)

Breakthrough Series: Short (under 40 minutes)

Blindspotting, Rafael Casal, Daveed Diggs, creators; Rafael Casal, Daveed Diggs, Jess Wu Calder, Keith Calder, Ken Lee, Tim Palen, Emily Gerson Saines, Seith Mann, executive producers (STARZ)

Hacks, Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky, creators; Jen Statsky, Paul W. Downs, Lucia Aniello, Michael Schur, David Miner, Morgan Sackett, executive producers (HBO Max/HBO)

Reservation Dogs, Sterlin Harjo, Taika Waititi, creators; Taika Waititi, Sterlin Harjo, Garrett Basch, executive producers (FX)

Run the World, Leigh Davenport, creator; Yvette Lee Bowser, Leigh Davenport, Nastaran Dibai, executive producers (STARZ)

We Are Lady Parts, Nida Manzoor, creator, Tim Bevan, Eric Fellner, Surian Fletcher-Jones, Mark Freeland, executive producers (Peacock)

Breakthrough Nonfiction Series

City So Real

Jeff Skoll, Diane Weyermann, Alex Kotlowitz, Gordon Quinn, Betsy Steinberg, Jolene Pinder, executive producers (National Geographic)

Exterminate All the Brutes

Raoul Peck, Rémi Grellety, executive producers (HBO/HBO Max)

How To with John Wilson

John Wilson, creator; Nathan Fielder, John Wilson, Michael Koman, Clark Reinking, executive producers (HBO/HBO Max)

Philly D.A., Ted Passon, Yoni Brook, Nicole Salazar, creators; Dawn Porter, Sally Jo Fifer, Lois Vossen, Ryan Chanatry, Gena Konstantinakos, Jeff Seelbach, Patty Quillin, executive producers (Topic, Independent Lens, PBS)

Pride, Christine Vachon, Sydney Foos, Danny Gabai, Kama Kaina, Stacy Scripter, Alex Stapleton (FX)

Outstanding Performance in New Series

Jennifer Coolidge in The White Lotus (HBO Max/HBO)

Michael Greyeyes in Rutherford Falls (Peacock)

Ethan Hawke in The Good Lord Bird (Showtime)

Devery Jacobs in Reservation Dogs (FX)

Lee Jung-jae in Squid Game (Netflix)

Thuso Mbedu in The Underground Railroad (Amazon Studios)

Jean Smart in Hacks (HBO Max/HBO)

Omar Sy in Lupin (Netflix)

Anya Taylor-Joy in The Queen’s Gambit (Netflix)

Anjana Vasan in We Are Lady Parts (Peacock)