Cannes Film Fest 1955: Year 8–First American Movie to Win Top Award

The 8th Cannes Film Fest was held from April 26 to May 10, 1955.

The Golden Palm went to the American independent film, Marty, by Delbert Mann.

The festival opened with the crime thriller Rififi by Jules Dassin and closed with the all-black musical, Carmen Jones, by Otto Preminger.

Jury Members:
Marcel Pagnol (France) (president)
Marcel Achard (France)
Juan Antonio Bardem (Spain)
A. Dignimont (France)
Jacques-Pierre Frogerais (France)
Leopold Lindtberg (Switzerland)
Anatole Litvak (USA)
Isa Miranda (Italy)
Leonard Mosley (UK)
Jean Nery (France)
Sergei Yutkevich (Soviet Union)
Jacques Doniol-Valcroze (France) (short films)
Herman van der Horst (Netherlands) (short films)
Marcel Ichac (France) (short films)
Karl Korn (West Germany) (short films)
Jean Perdrix (France) (short films)

Feature films competition

Bad Day at Black Rock by John Sturges (US)
Biraj Bahu by Bimal Roy
Bolshaya Semya by Iosif Kheifits
Boot Polish by Prakash Arora
Carmen Jones by Otto Preminger (US)
Chikamatsu Monogatari by Kenji Mizoguchi
Continente perduto by Leonardo Bonzi, Mario Craveri, Enrico Gras, Angelo Francesco Lavagnino and Giorgio Moser
The Country Girl by George Seaton (US)
Det brenner i natt! by Arne Skouen
Le Dossier noir by André Cayatte
Rififi (Du rififi chez les homes) by Jules Dassin
East of Eden by Elia Kazan (US)
The End of the Affair by Edward Dmytryk (UK)
Un extraño en la escalera by Tulio Demicheli
Geroite na Shipka by Sergei Vasilyev
Giv’a 24 Eina Ona by Thorold Dickinson
L’oro di Napoli by Vittorio De Sica
Hayat ou maut by Kamal El Sheikh
Jedda by Charles Chauvel
A Kid for Two Farthings by Carol Reed (UK)
Liliomfi by Károly Makk
Ludwig II: Glanz und Ende eines Königs by Helmut Käutner
Marcelino pan y vino by Ladislao Vajda
Marty by Delbert Mann (US)
Die Mücke by Walter Reisch
Onna no koyomi by Seiji Hisamatsu
Psohlavci by Martin Frič
Raíces by Benito Alazraki
Romeo i Dzhulyetta by Lev Arnshtam and Leonid Lavrovsky
Samba Fantástico by Jean Manzon and René Persin
Senhime by Keigo Kimura
Il segno di Venere by Dino Risi
Stella by Michael Cacoyannis

Awards

Golden Palm: Marty by Delbert Mann
Jury Special Prize: Lost Continent by Leonardo Bonzi, Mario Craveri, Enrico Gras, Angelo Francesco Lavagnino and Giorgio Moser

Best Actor: Tie
Spencer Tracy for Bad Day at Black Rock


Ensemble: Sergei Lukyanov, Boris Andreyev, Aleksey Batalov, Sergei Kurilov, Vadim Medvedev, Boris Bityukov, Nikolai Gritsenko, Pavel Kadochnikov, Boris Kokovkin and Nikolai Sergeyev for Bolshaya Semya

Best Actress:

Ensemble: Yelena Dobronravova, Vera Kuznetsova, Klara Luchko, Yekaterina Savinova, Iya Arepina and Larisa Kronberg for Bolshaya Semya

Best Director: Tie
Jules Dassin for Rififi
Sergei Vasilyev for Geroite na Shipka

Special Mention:
Naaz for her child actress performance in Boot Polish
Pablito Calvo for his child actor performance in Marcelino pan y vino
Short Film Palme d’Or: Blinkity Blank
Special Distinction – Short Film: Zolotaya antilopa by Lev Atamanov
Best Short Documentary: Isole di fuoco by Vittorio De Seta
Best Dramatic Film: East of Eden by Elia Kazan
Best Lyrical Film: Romeo i Dzhulyetta by Lev Arnshtam and Leonid Lavrovsky

FIPRESCI Prize:
Muerte de un ciclista by Juan Antonio Bardem
Roots by Benito Alazraki
OCIC Award: Marty by Delbert Mann
OCIC Award – Special Mention: Marcelino pan y vino by Ladislao Vajda