Oscar 2021: Predictions in 10 Major Categories

Oscar 2021: Predictions in 10 Major Categories

*BEST PICTURE*

1. Nomadland (Searchlight)
2. Promising Young Woman (Focus)
3. The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
4. Minari (A24)
5. Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
6. Sound of Metal (Amazon)
7. The Father (Sony Classics)

8. Mank (Netflix)

*BEST DIRECTOR*

1. Chloé Zhao, Nomadland
2. Emerald Fennell, Promising Young Woman
3. David Fincher, Mank
4. Lee Isaac Chung, Minari
5. Thomas Vinterberg, Another Round

*BEST ACTOR*

1. Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
2. Riz Ahmed, Sound of Metal
3. Anthony Hopkins, The Father
4. Steven Yeun, Minari

5. Gary Oldman, Mank

*BEST ACTRESS*

1. Carey Mulligan, Promising Young Woman
2. Frances McDormand, Nomadland
3. Andra Day, The United States vs. Billie Holiday
4. Vanessa Kirby, Pieces of a Woman
5. Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom

*BEST SUPPORTING ACTOR*

1. Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah

2. Leslie Odom, Jr., One Night in Miami

3. Paul Raci, Sound of Metal
4. Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7
5. LaKeith Stanfield, Judas and the Black Messiah

*BEST SUPPORTING ACTRESS* (Toughest category to predict)

1. Glenn Close, Hillbilly Elegy
2. Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm
3. Amanda Seyfried, Mank
4. Youn Yuh-jung, Minari
5. Olivia Colman, The Father

*BEST ADAPTED SCREENPLAY*

1. Nomadland (Chloé Zhao)
2. One Night in Miami (Kemp Powers)
3. Borat Subsequent Moviefilm (Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Erica Rivinoja & Dan Swimer)
4. The Father (Christopher Hampton & Florian Zeller)
5. The White Tiger (Ramin Bahrani)

*BEST ORIGINAL SCREENPLAY*

1. Promising Young Woman (Emerald Fennell)

2. Minari (Lee Isaac Chung).

3. The Trial of the Chicago 7 (Aaron Sorkin)
4. Judas and the Black Messiah (Will Berson, Shaka King, Keith Lucas & Kenny Lucas)
5. Sound of Metal (Derek Cianfrance, Abraham Marder & Darius Marder)

*BEST DOCUMENTARY FEATURE*

1. My Octopus Teacher (Netflix)
2. Time (Amazon)
3. Crip Camp (Netflix)
4. Collective (Magnolia/Participant)
5. The Mole Agent (Gravitas)

*BEST INTERNATIONAL FEATURE*

1. Another Round (Denmark)
2. Collective (Romania)

3. Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina)
4. Better Days (Hong Kong)
5. The Man Who Sold His Skin (Tunisia)

*BEST ANIMATED FEATURE*

1. Soul (Pixar)
2. Wolfwalkers (Apple TV+/GKIDS)
3. Over the Moon (Netflix)
4. Onward (Pixar)
5. A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Netflix)