Cannes Film Fest 1949: Year 3–(No Festival in 1948)

Cannes Film Fest 1949: Year 3 (No Festival in 1948)

The third Cannes Film Festival was held from September 2 to 17, 1949.

There was no festival in 1948 due to financial problems.

Opening film: L’Arroseur Arrosé

Basic Stats:

Films In Competition: 30

Out of Competition: 1

Short Films: 32

As in 1947, the entire jury was made up of French persons, with historian Georges Huisman as President of the Jury.

The Grand Prix du Festival de Cannes went to The Third Man by Carol Reed.

The festival opened with L’Arroseur Arrosé by Louis Lumière, an 1895 French short-film, paying tribute to cinema’s first comedy.

Jury (for feature and short films):

Georges Huisman (historian) Jury President
Jules Romains (president)
Mme. Georges Bidault
Georges Charensol
Paul Colin
Roger Désormière
Jacques-Pierre Frogerais
Étienne Gilson (author)
Paul Gosset (author)
Georges Raguis (union official)
Rene-Jeanne (critic)
Carlo Rim
Substitute members

Jean Benoît-Lévy
Guy Desson (MP official)
Alexandre Kamenka
Paul Verneyras (MP official)
Paul Weill (lawyer)

Feature Film Competition

Competing for the Grand Prix:

Act of Violence directed by Fred Zinnemann

The Adventures of Antar and Abla (Mughamarat Antar wa Abla) directed by Salah Abu Sayf

Almafuerte directed by Luis Cesar Amadori

An Act of Murder directed by Michael Gordon

At the Grand Balcony directed by Henri Decoin

Bitter Rice (Riso amaro) directed by Giuseppe De Santis

Eroica directed by H. Walter Kolm-Veltee

Foreign Harbour (Främmande hamn) directed by Hampe Faustman

Girls in Gingham (Die Buntkarierten) directed by Kurt Maetzig

Eine große Liebe directed by Hans Bertram

House of Strangers directed by Joseph L. Mankiewicz

Images d’Ethiopie directed by Paul Pichonnier

Keep an Eye on Amelia (Occupe-toi d’Amélie) directed by Claude Autant-Lara

The Last Illusion (Der Ruf) directed by Josef Von Báky

Lies of Love (L’amorosa menzogna) directed by Michelangelo Antonioni

Lost Boundaries directed by Alfred L. Werker

Na svoji zemlji directed by France Stiglic

Obsession directed by Edward Dmytryk

The Original Sin (Der Apfel ist ab) directed by Helmut Käutner

The Passionate Friends directed by David Lean

Pueblerina directed by Emilio Fernández

The Queen of Spades directed by Thorold Dickinson

Rendezvous in July (Rendez-vous de juillet) directed by Jacques Becker

Return to Life (Retour à la vie) directed by Jean Dréville, Henri-Georges Clouzot,

Georges Lampin, André Cayatte

Sertao directed by Joao G. Martin

The Set Up directed by Robert Wise

The Third Man directed by Carol Reed

The Walls of Malapaga (Le Mura di Malapaga) directed by René Clement

Without Honor directed by Irving Pichel

 

Out of Competition

Passport to Pimlico directed by O. H. Cornelius

Feature Films

Grand Prix: The Third Man by Carol Reed

Best Director: René Clément for The Walls of Malapaga

Best Screenplay: Eugene Ling and Virginia Shaler for Lost Boundaries

Best Actress: Isa Miranda for The Walls of Malapaga

Best Actor: Edward G. Robinson for House of Strangers

Best Cinematography: Milton R. Krasner for The Set-Up

Short films

Short films competing for the Grand Prix du court métrage:

Au pays de Thil Uilenspiegel by Charles Dekeukeleire
Barrières by Christian-Jaque
Biały redyk by Stanisław Możdżeński
The Cane Cutters by John Heyer
A Capital Plan by Bernard Devlin
Danses populaires yougoslaves by Rudolf Sremec
Dépendance by Robert Anderson
Destins précaires by Grant McLean
Ecole de Rééducation by Jean Drimaropoulos
L’enfer des fards by Jean Perdrix
The Fatal Signboard by John Kooy
Les feux de la mer by Jean Epstein
Flotteurs de bois by Brita Wrede
Gold Town by Maslyn Williams
Images Médiévales by William Novik
Une interview sous les tropiques by E. van Konijnenburg
It’s a Lovely Day by Bert Felstead
Mlle Toutouche by Wilhelm Sorensen
Muscle Beach by Joseph Strick and Irving Lerner
De nåede færgen by Carl Theodor Dreyer
Ocean Weather Ship by Frank Chilton
Pacific 231 by Jean Mitry
Le Pain de Barbarie by Roger Leenhardt
Palle alene i Verden by Astrid Henning-Jensen
Rhapsodie vénitienne by Max Haufler
Seal Island by James Algar
Struggle for oil by Sergei Nolbandov
La terre de Cain by Pierre Petel
The Valley is Ours by John Heyer
Walcheren, ile noyee by Charles Huguenot van der Linden
Żelazowa Wola by Eugeniusz Cękalski

Short Film Awards

Best Subject: Palle Alene i Verden by Astrid Henning-Jensen
Best Editing: Pacific 231 by Jean Mitry
Best Filmed Coverage: Seal Island by James Algar
Best Cinematography: Biały redyk by Stanisław Możdżeński
Best Color: Images Médiévales by William Novik

 

FIPRESCI Prize:

The Set-Up by Robert Wise