Spirit Awards 2018: Nominations in All Categories

Full List of Nominations:

BEST FEATURE

Call Me by Your Name
Producers: Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Rodrigo Teixeira, Marco Morabito, James Ivory, Howard Rosenman
The Florida Project
Producers: Sean Baker, Chris Bergoch, Kevin Chinoy, Andrew Duncan, Alex Saks, Francesca Silvestri, Shih-Ching Tsou
Get Out
Producers: Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., Sean McKittrick, Jordan Peele
Lady Bird
Producers: Eli Bush, Evelyn O’Neill, Scott Rudin
The Rider
Producers: Mollye Asher, Bert Hamelinck, Sacha Ben Harroche, Chloé Zhao

BEST FIRST FEATURE
(Award given to the director and producer)
Columbus
Director: Kogonada
Producers: Danielle Renfrew Behrens, Aaron Boyd, Giulia Caruso, Ki Jin Kim, Andrew Miano, Chris Weitz
Ingrid Goes West
Director: Matt Spicer
Producers: Jared Ian Goldman, Adam Mirels, Robert Mirels, Aubrey Plaza, Tim White, Trevor White
Menashe
Director/Producer: Joshua Z. Weinstein
Producers: Yoni Brook, Traci Carlson, Daniel Finkelman, Alex Lipschultz
Oh Lucy!
Director/Producer: Atsuko Hirayanagi
Producers: Jessica Elbaum, Yukie Kito, Han West
Patti Cake$
Director: Geremy Jasper
Producers: Chris Columbus, Michael Gottwald, Dan Janvey, Daniela Taplin Lundberg, Noah Stahl, Rodrigo Teixeira

JOHN CASSAVETES AWARD – Given to the best feature made for under $500,000. (Award given to the writer, director and producer. Executive Producers are not awarded.)
Dayveon
Writer/Director/Producer: Amman Abbasi
Writer: Steven Reneau
Producers: Lachion Buckingham, Alexander Uhlmann
A Ghost Story
Writer/Director: David Lowery
Producers: Adam Donaghey, Toby Halbrooks, James M. Johnston
Life and nothing more
Writer/Director: Antonio Méndez Esparza
Producers: Amadeo Hernández Bueno, Alvaro Portanet Hernández, Pedro Hernández Santos
Most Beautiful Island
Writer/Director/Producer: Ana Asensio
Producers: Larry Fessenden, Noah Greenberg, Chadd Harbold, Jenn Wexler
The Transfiguration
Writer/Director: Michael O’Shea
Producer: Susan Leber

BEST DIRECTOR
Sean Baker
The Florida Project
Jonas Carpignano
A Ciambra
Luca Guadagnino
Call Me by Your Name
Jordan Peele
Get Out
Benny Safdie, Josh Safdie
Good Time
Chloé Zhao
The Rider

BEST SCREENPLAY
Greta Gerwig
Lady Bird
Azazel Jacobs
The Lovers
Martin McDonagh
Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Jordan Peele
Get Out
Mike White
Beatriz at Dinner

BEST FIRST SCREENPLAY
Kris Avedisian
Story By: Kyle Espeleta, Jesse Wakeman
Donald Cried
Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani
The Big Sick
Ingrid Jungermann
Women Who Kill
Kogonada
Columbus
David Branson Smith, Matt Spicer
Ingrid Goes West

BEST CINEMATOGRAPHY
Thimios Bakatakis
The Killing of a Sacred Deer
Elisha Christian
Columbus
Hélène Louvart
Beach Rats
Sayombhu Mukdeeprom
Call Me by Your Name
Joshua James Richards
The Rider

BEST EDITING
Ronald Bronstein, Benny Safdie
Good Time
Walter Fasano
Call Me by Your Name
Alex O’Flinn
The Rider
Gregory Plotkin
Get Out
Tatiana S. Riegel
I, Tonya

BEST FEMALE LEAD
Salma Hayek
Beatriz at Dinner
Frances McDormand
Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie
I, Tonya
Saoirse Ronan
Lady Bird
Shinobu Terajima
Oh Lucy!
Regina Williams
Life and nothing more

BEST MALE LEAD
Timothée Chalamet
Call Me by Your Name
Harris Dickinson
Beach Rats
James Franco
The Disaster Artist
Daniel Kaluuya
Get Out
Robert Pattinson
Good Time

BEST SUPPORTING FEMALE
Holly Hunter
The Big Sick
Allison Janney
I, Tonya
Laurie Metcalf
Lady Bird
Lois Smith
Marjorie Prime
Taliah Lennice Webster
Good Time

BEST SUPPORTING MALE
Nnamdi Asomugha
Crown Heights
Armie Hammer
Call Me by Your Name
Barry Keoghan
The Killing of a Sacred Deer
Sam Rockwell
Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Benny Safdie
Good Time

ROBERT ALTMAN AWARD – Given to one film’s director, casting director and ensemble cast
Mudbound
Director: Dee Rees
Casting Directors: Billy Hopkins, Ashley Ingram
Ensemble Cast: Jonathan Banks, Mary J. Blige, Jason Clarke, Garrett Hedlund, Jason Mitchell, Rob Morgan, Carey Mulligan

BEST DOCUMENTARY (Award given to the director and producer)
The Departure
Director/Producer: Lana Wilson
Faces Places
Directors: Agnés Varda, JR
Producer: Rosalie Varda
Last Men in Aleppo
Director: Feras Fayyad
Producers: Kareem Abeed, Søeren Steen Jespersen, Stefan Kloos
Motherland
Director/Producer: Ramona S. Diaz
Producer: Rey Cuerdo
Quest
Director: Jonathan Olshefski
Producer: Sabrina Schmidt Gordon

BEST INTERNATIONAL FILM (Award given to the director)
BPM (Beats Per Minute)
France
Director: Robin Campillo
A Fantastic Woman
Chile
Director: Sebastián Lelio
I Am Not a Witch
Zambia
Director: Rungano Nyoni
Lady Macbeth
U.K.
Director: William Oldroyd
Loveless
Russia
Director: Andrey Zvyagintsev

BONNIE AWARD – The inaugural Bonnie Award will recognize a mid-career female director with a $50,000 unrestricted grant, sponsored by American Airlines.
So Yong Kim
Lynn Shelton
Chloé Zhao

JEEP TRUER THAN FICTION AWARD – The 23rd annual Truer Than Fiction Award, funded by the Jeep brand, is presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition.
Shevaun Mizrahi
Director of Distant Constellation
Jonathan Olshefski
Director of Quest
Jeff Unay
Director of The Cage Fighter

KIEHL’S SOMEONE TO WATCH AWARD – The 24th annual Someone to Watch Award, funded by Kiehl’s Since 1851, recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition.
Amman Abbasi
Director of Dayveon
Justin Chon
Director of Gook
Kevin Phillips
Director of Super Dark Times

PIAGET PRODUCERS AWARD – The 21st annual Producers Award, funded by Piaget, honors emerging producers who, despite highly limited resources, demonstrate the creativity, tenacity and vision required to produce quality, independent films.
Giulia Caruso & Ki Jin Kim
Ben LeClair
Summer Shelton

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Speak Your Mind

*